Flera stora bedrägerihärvor har skakat entreprenadbranschen de senaste åren. Banker har förlorat hundratals miljoner när tunga maskiner belånats flera gånger eller sålts vidare innan skulderna betalats. I vissa fall har maskiner som aldrig existerat belånats.
Nu införs ett maskinregister för att få stopp på fusket.
– Den här typen av bedrägerier har kunnat genomföras då det i Sverige saknats ett nationellt maskinregister för tunga maskiner, skriver Svenska bankföreningen i ett pressmeddelande.
Registret, som finansieras av tio banker och finansbolag, ska innehålla information om varje maskins unika identitet, ägarskap och eventuella finansieringsförbehåll. Alla maskiner får ett eget registreringsnummer, vilket de inte har i dag.
Bakgrunden är bland annat Malmfältenhärvan, där ett stort antal maskiner dubbelfinansierats och försvunnit. Banker som Nordea och Danske Bank har där förlorat stora belopp och lagt stora resurser på att spåra maskiner.
I Dalarna finns ett liknande fall kopplat till bolaget FH Tech, där maskiner dubbelfinansierats och till och med maskiner som inte existerat belånats. Även i södra Sverige förlorade Aros Kapital över 100 miljoner kronor i en liknande härva.
Samtliga fall utreds av Ekobrottsmyndigheten, och flera bolagsföreträdare har delgivits misstanke om brott.
Byggbasen Sverige AB - Ljusdal
Södra Järnvägsgatan 25
Ljusdal