- Att upphandla byggtjänster kräver sin kunskap och den som inte gör några kontroller är lätt byte för oseriösa företag. Nu går vi ut med en riktad informationskampanj för att hjälpa privatpersoner och bostadsrättsföreningar att göra rätt, säger Byggnads förbundsordförande Johan Lindholm.
Byggnads har tagit fram informationsmaterial för utdelning till bostadsrättsföreningar och villaägare som även erbjuds tjänsten Kollektivavtalskollen där det går att kolla upp om ett företag har kollektivavtal med Byggnads.
- Det finns många skickliga företag därute som gör fantastiska jobb. Tyvärr riskerar många bli utkonkurrerade om beställarna bara tittar på lägsta pris. Att kräva att utföraren har kollektivavtal är det minsta man kan göra som beställare eller upphandlare, säger Johan Lindholm.
Byggnads rekommenderar även beställare att begära försäkringsbevis, upprätta skriftliga avtal, kontrollera fakturorna och kolla upp behörigheter för el-, rör- eller våtrumsarbete.